Επίσκεψη στο “Άλμα Ζωής”

Tην Τρίτη 13/2/2024 ομάδα μαθητριών και μαθητών του σχολείου μας, συνοδευόμενες/οι από τις Φιλολόγους, κ. Μπούρδαλα Φωτεινή και κ. Μαμάκη Άννα, επισκέφθηκαν τα γραφεία του Πανελλήνιου Συλλόγου Γυναικών με Καρκίνο Μαστού «Άλμα Ζωής», ώστε να έχουν μία συνολική εικόνα για τον Σύλλογο και τη δράση του. Οι μαθήτριες/ές είχαν ήδη πραγματοποιήσει δωρεά για την ενίσχυση του Συλλόγου “Άλμα Ζωής” με ποσό που συνέλεξαν από το Χριστουγεννιάτικο bazaar του σχολείου μας.

Οι μαθήτριες/ές και οι εκπαιδευτικοί συνομίλησαν με την Πρόεδρο του Συλλόγου κ. Παρασκευή Μιχαλοπούλου και με την εκπαιδευμένη εθελόντρια κ. Κούλα Κοκονέζη, ενημερώθηκαν αναλυτικά για τα προγράμματα και τις δράσεις του Συλλόγου και για τη σημασία της πρόληψης και έγκαιρης διάγνωσης για τον καρκίνο του μαστού.